Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Cotton Polyester Stretch Pant Suit 10 Navy Blue White Striped 2PC
$47.97 $38.38
Material: Cotton-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 7.0″ – Interior Hem: 2.0″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Workwear"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 12.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 30 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 39 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Cotton-Polyester-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Business |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Cotton-Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant has 2 side pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24.5”
Pant: Waist: 32″(16×2) – Rise: 12.5” -Inseam: 30″ -Length: 40.5” – Leg Opening: 7.0″ – Interior Hem: 2.0″

































Reviews
There are no reviews yet.