Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Polyester Rayon Skirt Suit 12 Black Lined Ruffle Collar 2PC
$44.97 $35.98
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24”- Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 32 in |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 41 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24”- Interior Hem: 1.2″

























Reviews
There are no reviews yet.