Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Blazer Size 10 Pink 3/4 Sleeve Twill Shawl Collar
$25.97 $20.78
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 19” – Length: 20”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Collared |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Insulation Material | Polyester |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 19” – Length: 20”



















Reviews
There are no reviews yet.