Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Skirt Suit Size 22W Black Striped Ruffle Collar 2PC
$46.97 $37.58
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 55″(27.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 44″(22×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Fabric Type | Rayon |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Hips | 55 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Metallic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 55 in |
| Waist Size | 44 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 55″(27.5×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 24”
Skirt: Waist: 44″(22×2) – Hips: 55″(27.5×2) – Length: 25”- Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.