Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Spandex Skirt 10 Suit 12 Brown Peak Collar 2PC
$48.97 $39.18
Material; Polyester-Rayon-Spandex & lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10-12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 33 in |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Slit on left of store"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 41 in |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material; Polyester-Rayon-Spandex & lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 23” – Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.