Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Rayon Stretch Blazer 12P Gray Pinstriped Peak Collar Career
$48.97 $39.18
Material: Rayon-Spandex-Polyester / Lining: Polyester
Jacket has lining – Jacket has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23” – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 12P |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Rayon-Spandex-Polyester / Lining: Polyester
Jacket has lining – Jacket has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 23” – Length: 21”















Reviews
There are no reviews yet.