Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Stretch Skirt 10 Suit 6 Dark Blue 3/4 Sleeve New 2pc
$69.97 $55.98
Material: Rayon-Polyester-Elastane-Nylon & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 20”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6-10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Chambray |
| Size (Women's) | 6-10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Dark Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester-Rayon -Stretch |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Zipper |
| Hip Size | 40 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Rayon-Polyester-Elastane-Nylon & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff:17.5”- Length: 22.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 40″(20×2) – Length: 20”

























Reviews
There are no reviews yet.