Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Rayon Stretch Skirt Suit 14 Yellow Twill V Neck Cocktail
$37.97 $30.38
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon-Spandex |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 19”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 22.5”- Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.