Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Skirt Suit 12 Black Stand Collar Lined Career Cocktail 2PC
$56.97 $45.58
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Spandex |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Hip Size | 41 in |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt have Lining / Suit has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat,and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 40″(20×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 23”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 27”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.