Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Spandex Blazer Size 10 Ivory Stand Up Collar Lined Wrap 1PC
$41.97 $33.58
Material: Polyester- Spandex & Lining: Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 23”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Insulation Material | Polyester |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Tweed |
| Accents | ["Collar", "Wrap"] |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Ivory |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Polyester- Spandex & Lining: Polyester / Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 24.5” – Length: 23”





















Reviews
There are no reviews yet.