Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Spandex Blazer Size 8 Blue lined 3/4 Sleeves Notch Collar
$32.97 $26.38
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19” – Length: 20.5”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Accents | Buttton |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Spandex-Polyester & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2)- Shoulder to cuff: 19” – Length: 20.5”

















Reviews
There are no reviews yet.