Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari ASL Polyester Viscose Lycra Blazer Suit Top 22W Gray Striped Women 2PC
$29.99 $23.99
Material: Lycra-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26”
Top: Pit to pit: 48″(24×2) – Length:
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose-Lycra |
| Chest | 52 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Insulation Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material: Lycra-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 26”
Top: Pit to pit: 48″(24×2) – Length:

















Reviews
There are no reviews yet.