Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Polyester Viscose Spandex Blazer 16 Black White Lined Shawl Collar
$46.97 $37.58
Material: Spandex-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 46 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail", "Travel"] |
| Size | 16 |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | ["Button", "Lined", "Lining"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | TAHARI ASL |
Material: Spandex-Viscose-Polyester & Lining: Polyester
Blazer has linings – Blazer has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 24.5”



















Reviews
There are no reviews yet.