Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI ASL Women Multicolor Polyester Stretch Mid Length Blazer Size 22W
$45.00 $36.00
Material: Elastane-Polyester/ Lining: Elastane-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 24.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Chest | 53 in |
| Closure | None |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 22W |
| Accents | Open front |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit-Blazer |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Mid-Length |
| Pattern | Floral |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester-Elastane |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: Elastane-Polyester/ Lining: Elastane-Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 53″(26.5×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 24.5”

















Reviews
There are no reviews yet.