Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari Polyester Pant Suit Size 14 Black Lined Notch Collar Career Business 2PC
$48.97 $39.18
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has shoulder pads-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 28”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 14.5 ” -Inseam: 32″ – Length: 44” – Leg Opening: 10.0″- Interior Hem: 1.5″
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 14.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Vintage | No |
| Rise | 14.5 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 47 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Material | 100% Polyester |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has shoulder pads-Pants has 2 side pockets
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:24.5”- Length: 28”
Pant: Waist:35″(17.5×2) – Rise: 14.5 ” -Inseam: 32″ – Length: 44” – Leg Opening: 10.0″- Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.