Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TAHARI Vtg Multicolor Wool Rayon Lined Double Breasted Business Blazer Size 10
$43.97 $35.18
Material: wool-Rayon& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazerhas shoulder pads- Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:23”-Length: 28.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Rayon |
| Chest | 46 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Rayon |
| Accents | Lined |
| Vintage | Yes |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Tahari |
Material: wool-Rayon& Lining: Polyester
Blazer has Lining –Blazerhas shoulder pads- Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 39″(19.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff:23”-Length: 28.5”



















Reviews
There are no reviews yet.