Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Tahari Women Vintage Polyester Skirt Suit Size 10 Maroon Lined Notch Collar 2PC
$42.97 $34.38
Material & Lining: Polyester / Suit & skirt are fully lined
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit:38″(19×2) – Shoulder to cuff:22.5″ – Length:24”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:21”-Interior hem: 1”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Hips | 39 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 28 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Maroon |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | 6 hooks and eye |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tahari |
Material & Lining: Polyester / Suit & skirt are fully lined
Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit:38″(19×2) – Shoulder to cuff:22.5″ – Length:24”
Skirt: Waist: 28″(14×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length:21”-Interior hem: 1”





























Reviews
There are no reviews yet.