Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Talbots Women Wool Cardigan Blazer Size 6 Purple Cozzy Warm Preppy Comfy
$35.97 $28.78
Material: Wool
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | 100% Wool |
| Chest | 42 in |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 6 |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Purple |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Cardigan |
| Theme | ["City", "Classic", "Preppy"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Hong Kong |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Talbots |
Material: Wool
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 36″(18×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 22”























Reviews
There are no reviews yet.