Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TALLY TAYLOR 3PC Slate Blue Polyester Collarless Cocktail Skirt Suit Top Size 14
$69.97 $55.98
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining / Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 34.5”
Top : Pit to pit: 43″(21.5×2) – Length: 21.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail|Wedding |
| Size | 14 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined|Pockets |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue-Purple |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket|Skirt|Top |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | City|Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Tally Taylor |
Material & Lining: Polyester / Suit and Skirt haveLining / Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:33″(16.5×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 24.5”-Length: 28”
Skirt: Waist: 35″(17.5×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 34.5”
Top : Pit to pit: 43″(21.5×2) – Length: 21.5”

































Reviews
There are no reviews yet.