Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
TANGO NITES Women 2PC Yellow Beaded Polyester Acetate Skirt Suit Size 12
$58.00 $46.40
Material:Acetate-Polyester – Lining: Acetate / Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 33”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 30”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 12 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 41 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Yellow |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | one hook and eye |
| Hip Size | 39 In |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Tango Nites |
Material:Acetate-Polyester – Lining: Acetate / Skirt has Elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 41″(20.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 33”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 39″(19.5×2) – Length: 30”



























Reviews
There are no reviews yet.