Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Terramina Polyester Blazer Set Size 8 Navy Blue Pink Lined Single Breasted 1PC
$38.97 $31.18
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 25”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 22”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 39 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit and Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue -Pink |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer set |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Terramina |
Material & Lining: Polyester
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 39″(19.5×2) – Shoulder to cuff:25”- Length: 25”
Top: Pit to pit: 40″(20×2) – Length: 22”



















Reviews
There are no reviews yet.