Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Terramina Polyester Skirt Suit Size 14W Green Black Metallic Women 2Piece New
$75.97 $60.78
Material & Lining: Acetate/ Suit has 2 faux pockets – Suit has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 29.5”
Skirt: Waist:35″(17.5×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 33.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 14W |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | houndstooth |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 35 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green-Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Terramina |
Material & Lining: Acetate/ Suit has 2 faux pockets – Suit has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 34″(17×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2) – Shoulder to cuff:23.5”- Length: 29.5”
Skirt: Waist:35″(17.5×2) – Hips: 46″(23×2) – Length: 33.5”

























Reviews
There are no reviews yet.