Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Terramina Polyester Skirt Suit Size 24 Brown Gold Metallic Women 2 Piece
$68.97 $55.18
Material &Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined – Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 27.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 34.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 24 |
| Hips | 54 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Twill |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 52 in |
| Waist Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Gold |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | Metal |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Terramina |
Material &Lining:Polyester
Suit & skirt arefully lined – Skirt has some elastic on the waist
Measurements areapproximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 40″(20×2) – Pit to pit: 52″(26×2) – Shoulder to cuff: 27.5”- Length: 29”
Skirt: Waist: 38″(19×2)- Hips: 54″(27×2) – Length: 34.5”



















Reviews
There are no reviews yet.