Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
The Limited Polyester Blend Skirt Size 10 Suit Size L Brown Tan Pleated Women
$73.97 $59.18
Material: Polyester -Viscose-Spandex / Lining: Polyester – Spandex
Suit is lined- Jacket has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to hem: 22″ -Length:23.5 ”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”
Out of stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Sri Lanka |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10-L |
| Hips | 40 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Chest Size | 40 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown-Tan |
| Lining Material | Polyester -Spandex |
| Material | Polyester -Viscose-Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Theme | City |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | The Limited |
Material: Polyester -Viscose-Spandex / Lining: Polyester – Spandex
Suit is lined- Jacket has 2 pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Jacket: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit:40″(20×2) – Shoulder to hem: 22″ -Length:23.5 ”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 40″(20×2) – Length: 22”





















Reviews
There are no reviews yet.