Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
The Limited Polyester Wool Stretch Skirt Suit Size 6 Brown Lined Career 2 Piece
$46.97 $37.58
Material:Spandex-Wool-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:21”- Length: 27.5”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Romania |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Travel"] |
| Size | 6 |
| Hips | 37 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Faux pockets", "Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Waist Size | 27 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Wool-Polyester-Spandex |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | The Limited |
Material:Spandex-Wool-Polyester & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 3 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 37″(18.5×2) – Shoulder to cuff:21”- Length: 27.5”
Skirt: Waist: 27″(13.5×2)- Hips: 37″(18.5×2) – Length: 21”

























Reviews
There are no reviews yet.