Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Ann Taylor Loft Cotton Skirt Suit Size 6 Beige Black Lined Career Pockets 2PC
$44.97 $35.98
Material: Cotton & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(18×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Twill |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 35 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige -Black |
| Lining Material | Acetate |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Cotton |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 36 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Sri Lanka |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Ann Taylor |
Material: Cotton & Lining: Acetate
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 29″(14.5×2) – Pit to pit: 35″(18×2) – Shoulder to cuff:22”- Length: 21.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2)- Hips: 36″(18×2) – Length: 23.5”





























Reviews
There are no reviews yet.