Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Anne Klein Women Velour Blazer Size 10 Lined Single Breasted Career 1PC
$36.97 $29.58
Material:Cotton-Viscose-Spandex & Lining: Acetate
Blazer has Lining andpockets-Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Cotton-Viscose-Spandex |
| Chest | 40 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Fabric Type | Velour |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Collar Style | Peak |
| Style | Blazer |
| Features | ["Inner Pockets", "Single-Breasted"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Acetate |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Anne Klein |
Material:Cotton-Viscose-Spandex & Lining: Acetate
Blazer has Lining andpockets-Blazer has shoulder pads
Measurements are approximate taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 40″(20×2) – Shoulder to cuff: 24.5”- Length: 25”



















Reviews
There are no reviews yet.