Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BANANA REPUBLIC Women Brown Wool Rayon Stretch Lined Career Blazer Size 2
$24.97 $19.98
Blazer has a vent and 2 pockets
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit:34” (17×2)
Shoulder to cuff:24”
Length:21.5
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Wool-Rayon-Spandex |
| Chest | 34 in |
| Closure | Button |
| Occasion | ["Business", "Casual", "Travel"] |
| Size | 2 |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Accents | Pockets |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Collared", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Brown |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | City |
| Country/Region of Manufacture | Thailand |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Banana Republic |
Blazer has a vent and 2 pockets
Measurements are approximate
Shoulder to shoulder:30″(15×2)
Pit to pit:34” (17×2)
Shoulder to cuff:24”
Length:21.5



















Reviews
There are no reviews yet.