Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
BCBG Maxazria Viscose Blend Blazer Size S Gray Striped Career Stylish Sleeve
$49.97 $39.98
Material: Viscose-Polyester- Spandex & Lining: Polyester
Blazer has 2 faux pockets and double vent
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Outer Shell Material | Polyester-Viscose-Spandex |
| Chest | 37 in |
| Closure | Button |
| Occasion | Business |
| Size | S |
| Fabric Type | Twill |
| Accents | Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Blazer |
| Features | ["Lined", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Striped |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | BCBGMAXAZRIA |
Material: Viscose-Polyester- Spandex & Lining: Polyester
Blazer has 2 faux pockets and double vent
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 35″(17.5×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 26”

























Reviews
There are no reviews yet.