Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Linen Rayon Skirt Suit 8 Beige Short Sleeves Belted Career 2PC
$53.97 $43.18
Material: Linen-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Hips | 38 in |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Belted", "Inner Pockets", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Stand Up Collar |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Short Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 30 in |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Linen Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Linen-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 4 pockets
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 21.5”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.