Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Calvin Klein Polyester Rayon Suit 44R Pants 38×33.5 Charcoal Gray Pockets 2PC
$75.97 $60.78
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit is lined – Suit has 3 pockets
Pant has 2 back and 2 side pockets – Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 31”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 13” -Inseam: 33.5″ – Length: 44’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.0″
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 44R |
| Jacket Sleeve Button Style | Four-Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Inseam | 33.5 IN |
| Style | 2 Piece |
| Features | Inner Pockets |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Chest Size | 46 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | Polyester |
| Material | Polyester-Rayon |
| Front Type | Flat Front |
| Jacket Vent Style | Double-Vented |
| Fit | Slim |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Slim Fit |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Vent | Double Vented |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Calvin Klein |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit is lined – Suit has 3 pockets
Pant has 2 back and 2 side pockets – Loops for belt
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 38″(19×2) – Pit to pit: 46″(23×2) – Shoulder to cuff: 25” – Length: 31”
Pant: Waist: 38″(19×2) – Rise: 13” -Inseam: 33.5″ – Length: 44’’ – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.0″

































Reviews
There are no reviews yet.