Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
DANILLO Skirt Suit Size 14 Polyester Black Lined Single Breasted Tiered 2PC
$44.97 $35.98
Material & Lining:Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 23”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Christening|Party/Cocktail |
| Size | 14 |
| Hips | 43 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | Fall|Spring|Summer |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Danillo |
Material & Lining:Polyester– Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 23.5”-Length: 23”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 25”

























Reviews
There are no reviews yet.