Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Diana Polyester Skirt Suit Size 10 Navy Blue White Lined Beaded Collarless New
$74.97 $59.98
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not
stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 24.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 31.5”-Interior hem: 1.2”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 31 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Navy Blue- White |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Hood and eye |
| Hip Size | in |
| Theme | ["City", "Classic", "Cocktail"] |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | DIANA |
Material & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has some elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not
stretched
Suit: Shoulder to shoulder:32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 24” -Length: 24.5”
Skirt: Waist: 31″(15.5×2)- Hips: 41″(20.5×2) – Length: 31.5”-Interior hem: 1.2”



























Reviews
There are no reviews yet.