Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
EMILY Women 2PC Green Polyester Lined Collarless Skirt Suit Size 22W
$47.00 $37.60
Material & Lining:Polyester- Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 26.5”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business|Party/Cocktail|Travel |
| Size | 22W |
| Hips | 50 in |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 22W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Elastic Waist|Lined |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 51 In |
| Waist Size | 42 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | Jacket|Skirt |
| Material | 100% Polyester |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Five-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Emily |
Material & Lining:Polyester- Skirt has elastic on waist
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 51″(25.5×2) – Shoulder to cuff:20.5”- Length: 25.5”
Skirt: Waist: 42″(21×2)- Hips: 50″(25×2) – Length: 26.5”





















Reviews
There are no reviews yet.