Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Evan Picone Women Skirt 10 Suit 12 Blue Striped Career Business Timeless New
$69.97 $55.98
Material & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment lying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10-12 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Dark Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Two-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country of Origin | Bangladesh |
| Item Condition | New without tags |
| Brand | Evan Picone |
Material & Lining: Polyester
Measurements areapproximate /taken with the garment lying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2)- Shoulder to cuff: 24” – Length: 24”
Skirt: Waist: 32″(16×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 24.5”- Interior Hem: 1.5″

























Reviews
There are no reviews yet.