Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Giovanna Signature Skirt Suit Top 8 Blue Crepe Elegant Collarless Church 3PC New
$79.97 $63.98
Material & Lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24”
Top: Pit to pit: 36″(18×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 29.5”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.0 × 10.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 8 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Crepe |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | ["Elastic Waist", "Lined"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt", "Top"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 38 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Giovanna Signature |
Material & Lining: Polyester/ Suit and Skirt have Lining
Skirt has elastic on waist – Suit has 2 faux pockets
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 32″(16×2) – Pit to pit: 38″(19×2)- Shoulder to cuff: 23.5”- Length: 24”
Top: Pit to pit: 36″(18×2) – Length: 21”
Skirt: Waist: 30″(15×2) – Hips: 38″(19×2) – Length: 29.5”- Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.