Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Han Kjobenhavn Cotton Polyester Pants 34×32 Khaki Pleats at Front Wide leg
$55.97 $44.78
Material: Cotton-Polyester
Pant has 2 back faux pockets and 2 front pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 34″(17×2) – Rise: 14” -Inseam: 32″ –
Length: 46’’ – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Closure | ["Button", "Zip"] |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 34R |
| Fabric Type | Khaki |
| Accents | ["Button", "Zipper"] |
| Vintage | No |
| Rise | 14 in |
| Personalize | No |
| Department | Men |
| Pocket Type | 4-Pocket Design |
| Inseam | 32 in |
| Style | Dress Pants |
| Features | ["Comfort", "Pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Handmade | No |
| Pattern | Solid |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 34 in |
| Color | Khaki |
| Suspender Buttons/Belt Loops | Belt Loops |
| Front Type | Pleated |
| Material | Cotton-Polyester |
| Fit | Straight |
| Size Type | Regular |
| Type | Pants |
| Leg Style | Wide-Leg |
| Theme | Designer |
| Country/Region of Manufacture | Denmark |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Han Kjobenhavn |
Material: Cotton-Polyester
Pant has 2 back faux pockets and 2 front pockets
Measurements are approximate / taken with the garment laying flat, and not stretched
Waist: 34″(17×2) – Rise: 14” -Inseam: 32″ –
Length: 46’’ – Leg Opening: 10.0″ – Interior Hem: 1.5″





























Reviews
There are no reviews yet.