Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
John Meyer Women Polyester Pant Suit Size 10 Black White Peak Collar 2PC New
$76.97 $61.58
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 faux pockets- Pant is slim fit
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:
43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 32″ –
Length: 44” – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.0 × 12.0 × 3.0 in |
| Country of Origin | Vietnam |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 10 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | John Meyer |
Material & Lining: Polyester
Suit has linings – Suit has 2 faux pockets- Pant is slim fit
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit:
43″(21.5×2) – Shoulder to cuff: 25”- Length: 25.5”
Pant: Waist: 34″(17×2) – Rise: 13” -Inseam: 32″ –
Length: 44” – Leg Opening: 8.5″ – Interior Hem: 1.5″























Reviews
There are no reviews yet.