Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones New York 2PC Wide Leg Pant Suit 10 Charcoal Gray Striped 2PC Business New
$74.97 $59.98
Material: Polyester-Spandex & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant suit has2 side pockets and loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 24”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 32″ -Length: 43” – Leg Opening:11″ – Interior Hem: 1.2″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 10 |
| Jacket Sleeve Button Style | One-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 32 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Loops for belt", "Stretch"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Striped |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 43 in |
| Waist Size | 39 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Pants |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Leg Style | Straight |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Theme | Classic |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Jones New York |
Material: Polyester-Spandex & Lining: Polyester
Suit has 2 faux pockets – Pant suit has2 side pockets and loops for belt
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 37″(18.5×2) – Pit to pit: 43″(21.5×2)- Shoulder to cuff: 25”- Length: 24”
Pant: Waist: 39″(19.5×2) – Rise: 13” -Inseam: 32″ -Length: 43” – Leg Opening:11″ – Interior Hem: 1.2″























Reviews
There are no reviews yet.