Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Women Polyester Blazer Size 14W Black White Lined Open Front
$29.00 $23.20
Blazer is fully lined / Blazer has 2 zipped pockets
Approximate measurement -Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 34’’(17×2)
Armpit to armpit: 46″(23×2)
Sleeve, shoulder to cuff:21”
Length: 27”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 46 in |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Closure | Open Front |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Zipped pockets |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Basic suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Open front |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Studio |



















Reviews
There are no reviews yet.