Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Jones Studio Women Polyester Spandex Blazer Size 16W Orange Lined Open Front 1PC
$26.97 $21.58
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:17.5” – Length: 23.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester-Spandex |
| Pattern | Solid |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Chest | 49 in |
| Sleeve Length | 3/4 Sleeve |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 16W |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Orange |
| Lining Material | Polyester |
| Accents | Collar |
| Vintage | No |
| Fit | Classic |
| Personalize | No |
| Size Type | Plus |
| Department | Women |
| Type | Blazer |
| Style | Suit |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Country/Region of Manufacture | Bangladesh |
| Handmade | No |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Jones Studio |
Material: Elastane-Polyester& Lining: Polyester
Blazer has Lining
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Blazer: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 49″(24.5×2) – Shoulder to cuff:17.5” – Length: 23.5”















Reviews
There are no reviews yet.