Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER 2PC Black White Silk Like Polyester Lined Collarless Skirt Suit Size 14P
$44.97 $35.98
Material: Polyester &Lining: Acetate / Suit and Skirt haveLining
Suit has 2 faux pockets / Skirt has 2 side pockets / Suit has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:27.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 26”
1 in stock
| Weight | 3.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | Korea, Republic of |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 14P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Silk |
| Size (Women's) | 14P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Shoulder pads"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Winter"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 32 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black-White |
| Lining Material | Acetate |
| Material | Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 43 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester &Lining: Acetate / Suit and Skirt haveLining
Suit has 2 faux pockets / Skirt has 2 side pockets / Suit has shoulder pads
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder:34″(17×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 23”- Length:27.5”
Skirt: Waist: 32″(16×2)- Hips: 43″(21.5×2) – Length: 26”

























Reviews
There are no reviews yet.