Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Metallic Polyester Skirt Suit Size 10P Beige Cocktail Stand Up Collar 2PC
$49.97 $39.98
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist:30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22.5”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 10P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 10P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets", "Metallic"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Waist Size | 30 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Beige |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Flat Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | 100% Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Hip Size | 41 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material and lining:Polyester
Suit and Skirt haveLining – Suit has 2 front pockets
Measurements areapproximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 30″(15×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 21.5”
Skirt: Waist:30″(15×2) – Hips: 41″(20.5×2) – Length: 22.5”

























Reviews
There are no reviews yet.