Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Blazer Size 8 Multicolored Collarless Open Front Lined
$24.97 $19.98
Material & Lining: Polyester
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:23″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Outer Shell Material | Polyester |
| Chest | 39 in |
| Closure | Open Front |
| Occasion | ["Business", "Formal", "Party/Cocktail"] |
| Size | 8 |
| Fabric Type | Polyester |
| Accents | Open front |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Suit |
| Features | Color |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Geometric |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Multicolor |
| Lining Material | Polyester |
| Fit | Regular |
| Size Type | Regular |
| Type | Blazer |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material & Lining: Polyester
Approximate measurement-Garment flat- Measured on one side
Shoulder to shoulder: 31’’(15.5×2)
Armpit to armpit: 39″(19.5×2)
Sleeve, shoulder to cuff:24”
Length, from back of collarseam to hem:23″















Reviews
There are no reviews yet.