Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Polyester Lined Skirt Suit Size 6 Black Silver Shawl Collar Timeless New
$76.97 $61.58
Material and Lining: 100%Polyester / Suit has 2 faux pockets
Suit and skirt are fully lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder :31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:37″(18.5×2) – Shoulder to hem:24″ – Length:22.5″
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips:39”(19.5×2) – Length:24″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 15.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail"] |
| Size | 6 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 6 |
| Vintage | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 37 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 31 in |
| Color | Silver-Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Modified Item | No |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Hips | 39 in |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Kasper |
Material and Lining: 100%Polyester / Suit has 2 faux pockets
Suit and skirt are fully lined
Measurements are approximate
Suit: Shoulder to shoulder :31″(15.5×2) – Armpit to Armpit:37″(18.5×2) – Shoulder to hem:24″ – Length:22.5″
Skirt: Waist: 31″(15.5×2) – Hips:39”(19.5×2) – Length:24″























Reviews
There are no reviews yet.