Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit 8P Rose Shawl Collar Lined Embroidered Timeless 2PC
$47.97 $38.38
Thisset is a timeless addition to any wardrobe, suitable for summer, fall, andspring seasons.
Suitand Skirt have Lining
Measurements are approximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulderto cuff: 23”- Length: 22”
Skirt:Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23” – Interior Hem:1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Party/Cocktail", "Wedding", "Business"] |
| Size | 8P |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Size (Women's) | 8P |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Shawl |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 38 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Waist Size | 29 in |
| Color | Rose |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Front Type | Pleated Front |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester |
| Jacket Vent Style | Ventless |
| Fit | Classic |
| Size Type | Petites |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Four-Button |
| Hip Size | 39 In |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Hong Kong |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Thisset is a timeless addition to any wardrobe, suitable for summer, fall, andspring seasons.
Suitand Skirt have Lining
Measurements are approximate/ taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit:Shoulder to shoulder: 31″(15.5×2) – Pit to pit: 38″(19×2) – Shoulderto cuff: 23”- Length: 22”
Skirt:Waist: 29″(14.5×2) – Hips: 39″(19.5×2) – Length: 23” – Interior Hem:1.5″























Reviews
There are no reviews yet.