Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Polyester Skirt Suit Top 16W Navy Timeless Lined Cocktail Collarless
$52.97 $42.38
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 18”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 49″(24.5×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 3 Piece |
| Occasion | ["Christening", "Formal", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16W |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 16W |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit Top |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Collarless |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 45 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Blue |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Material | Polyester-Rayon |
| Fit | Classic |
| Size Type | Plus |
| Type | Skirt Suit Top |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | No Button |
| Hip Size | 49 in |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | Sri Lanka |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Polyester-Rayon & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Skirt has elastic on waist
Measurements areapproximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 45″(22.5×2)- Shoulder to cuff: 19.5”- Length: 24.5”
Top: Pit to pit: 44″(22×2) – Length: 18”
Skirt: Waist: 36″(18×2) – Hips: 49″(24.5×2) – Length: 26”- Interior Hem: 1.5″





















Reviews
There are no reviews yet.