Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
KASPER Women 2PC Black Striped Polyester Lined Peak Collar Pant Suit Size 14
$43.97 $35.18
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 24.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 28″ – Length: 39”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Country of Origin | China |
| Pattern | Striped |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | Business |
| Size | 14 |
| Jacket Sleeve Button Style | Two-Button |
| Size (Women's) | 14 |
| Vintage | No |
| Rise | 13 in |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Inseam | 28 in |
| Style | Pant Suit |
| Features | ["Lined", "Faux pockets"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Peak |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 42 In |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Black |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | 100% Polyester |
| Set Includes | ["Jacket", "Pants"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Pant Suit |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Item Condition | Pre-owned – Good |
| Brand | Kasper |
Material & Lining:Polyester
Suit and Pant haveLining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garmentlaying flat, and not stretched
Suit: Shoulder toshoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 42″(21×2) – Shoulder to cuff: 24”-Length: 24.5”
Pant: Waist: 36″(18×2)– Rise: 13” -Inseam: 28″ – Length: 39”























Reviews
There are no reviews yet.