Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Kasper Women Polyester Rayon Skirt Suit 16 Green Ruffle Lined Wrap Belted 2PC
$47.97 $38.38
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Christening", "Party/Cocktail", "Wedding"] |
| Size | 16 |
| Jacket Sleeve Button Style | No Button |
| Fabric Type | Rayon |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | ["Lined", "Ruffle"] |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 34 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Green |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester – Rayon |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | One-Button |
| Hip Size | 44 In |
| Theme | Classic |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | Pre-owned – Excellent |
| Brand | Kasper |
Material: Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining
Measurements areapproximate taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 33″(16.5×2) – Pit to pit: 44″(22×2)- Shoulder to cuff: 24”- Length: 23.5”
Skirt: Waist: 34″(17×2)- Hips: 44″(22×2) – Length: 25”



























Reviews
There are no reviews yet.