Don't miss our offers! - up to 20% OFF!
Larry Levine Polyester Rayon Stretch Skirt Suit Size 18 Charcoal Gray 2PC New
$74.97 $59.98
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 25”
1 in stock
| Weight | 2.0 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.0 × 12.0 × 2.0 in |
| Number of Pieces | 2 Piece |
| Occasion | ["Business", "Party/Cocktail"] |
| Size | 18 |
| Hips | 46 in |
| Jacket Sleeve Button Style | Three-Button |
| Fabric Type | Blended Fabric |
| Size (Women's) | 18 |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Department | Women |
| Style | Skirt Suit |
| Features | Lined |
| Season | ["Fall", "Spring", "Summer"] |
| Jacket Lapel Style | Notch |
| Handmade | No |
| Jacket/Coat Length | Regular |
| Pattern | Solid |
| Sleeve Length | Long Sleeve |
| Chest Size | 44 in |
| Waist Size | 36 in |
| Garment Care | Dry Clean Only |
| Color | Gray |
| Lining Material | 100% Polyester |
| Material | Polyester -Spandex |
| Set Includes | ["Jacket", "Skirt"] |
| Lined | Yes |
| Fit | Classic |
| Size Type | Regular |
| Type | Suit Skirt |
| Jacket Cut | Single-Breasted |
| Jacket Front Button Style | Three-Button |
| Theme | ["City", "Classic"] |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Item Condition | New with tags |
| Brand | Larry Levine |
Material: Spandex-Rayon-Polyester & Lining: Polyester
Suit and Skirt have Lining – Suit has 2 faux pockets
Measurements are approximate /taken with the garment laying flat, and not stretched
Suit: Shoulder to shoulder: 36″(18×2) – Pit to pit: 44″(22×2) – Shoulder to cuff: 24”- Length: 26.5”
Skirt: Waist: 36″(18×2)- Hips: 46″(23×2) – Length: 25”

























Reviews
There are no reviews yet.